csarenfrdeelhuitkoplptruskes

Návštěvní doba zámku Kunín

 

Návštěvní doba: duben - říjen

Duben

So,Ne a svátky 

9:00 -16:00

(Poslední prohlídka v 15:00)

Květen - září

Po zavřeno, Út - Ne a svátky

9:00 - 17:00

(Poslední prohlídka v 16:00)

Říjen

So,Ne a svátky

9:00 -16:00

(Poslední prohlídka v 15:00)

Mimo uvedenou dobu pouze pro předem hlášené skupiny nad 10 osob po dohodě se správou zámku.
So dopoledne - v případě konání svatebních obřadů návštěvnický provoz omezen (zkrácená prohlídka - 2/3 expozice)
Začátek prohlídky v každou celou hodinu nebo dle provozních možností.
Minimální počet návštěvníků na prohlídku - 3 osoby, max.- 25 osob.

Jiné služby:
Možnost svatebních obřadů, pronájmu pro konání společenských a komerčních akcí. 

Doprava:
Zámek Kunín se nachází 6km od Nového Jičína na silnici směr Fulnek, Opava. 
Parkoviště osobních automobilů - u zámku, pro autobusy ve vzdálenosti 100m. 
Autobusová zastávka: cca 100m - Kunín(u kovárny) autobus Ostrava-Studénka-Nový Jičín, Fulnek-Nový Jičín, cca 500m - Kunín (zdravotní středisko) autobus Suchdol nad Odrou-Nový Jičín
Železniční zastávka: Suchdol nad Odrou cca 6 km

Parkoviště:
Na mapce velké písmeno "P" označuje parkoviště, u zámku slouží jen pro osobní vozy, další dvě asi 100m směrem na N. Jičín, zde je možno parkovat i s autobusem.

Bezbariérový přístup:
Pro hůře pohyblivé návštěvníky nebo vozíčkáře je možnost využít plošinu pro vozíčkáře. Prohlídka probíhá ve dvou podlažích. Doba převozu jedné osoby do patra je cca 8 minut.

 

Vytisknout E-mail

Barokní zámek Kunín

zámek Kunín
zámek Kunín
zámek Kunín

Zámek Kunín náleží k nejcennějším barokním zámkům celé Moravy. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 - 1734 vybudoval věhlasný rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Největšího rozkvětu se zámek dočkal na přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky Marie Walburgy hraběnky z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozené z Harrach-Hohenemsu, která zde vybudovala jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Jeho nejznámějším žákem byl pozdější Otec národa a velký český historik František Palacký. Zdevastovaný zámek je od roku 1999 ve vlastnictví Obce Kunín. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí a postupně se do něj vracejí  původní zámecké sbírky. Zámeckou expozici provozuje Správa zámku Kunín, Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace.

Pokračovat ve čtení

Vytisknout E-mail

Zámek a statek Jeseník nad Odrou

Zámek postavil Rudolf svobodný pán z Wittenu. Do r. 1728 byl pouze částečně postaven a nebyl ještě dokončen. Během dalších let každý z majitelů do určité míry přispěl k zdokonalování stavby zámku. Konečná podoba byla ve stylu pozdního baroka. Kolem zámku byl zřízen zámecký park, kdysi bohatý na vzácné cizokrajné stromy jako buk červenolistý, borovice černá, jinan dvoulaločný, platan. Zámek sloužil svým majitelům jako letní sídlo, o celé panství - statek se starali již od r. 1707 správcové. Od tohoto roku pocházejí již písemné zprávy o jejím působení.   Majitelé zámku od r. 1728: 1728 - 1790 pánové z Antlernu a Wittenu, 1790 - 1800 hraběnka Maria Anna svobodná paní z Gilleis, 1800 - 1821 hraběnka Maria Walburga Truchsess - Zeyl, 1821 - 1831 c. k. úředník Valentin Laminet z Opavy, 1831 - 1834 Franz Hubert Stucker rytíř z Meiershofer, 1834 - 1848 Emanuel hrabě Miremont, 1848 - 1851 Max hrabě Harnouncourt - Unverzagt, 1851 - 1862 velkoobchodník Ferdinand Zinner z Vídně, po jeho smrti jeho manželka Pauline. Jelikož Pauline zemřela bezdětná, dědila zámek její neteř Sarlota von Cischini, která zemřela během druhé světové války. Poslední uvedený držitel zámku Heinrich Stecker byl pravděpodobně jenom správcem. K zámku patřil velkostatek, který byl založen o mnoho dříve než zámek. Jako na každém panství byl i tady panský pivovar, který ještě do roku 1896 byl v provozu. Údajně mělo jesenické pivo dobré jméno a bylo žádané. V budově pivovaru byl také výčep. Ale častá změna v osobě sládka a konkurence modernějších okolních městských pivovarů vedly k jeho zániku a změně pivovaru na sladovnu v roce 1900. Ale i ta po první světové válce zanikla a v budově byla až do r. 1945 hospoda.   v rekonstrukci

Vytisknout E-mail

Zámek Sedlnice

Sídlem vlastníků vsi byl zámek. Během staletí prošel mnoha změnami: Dřevěná tvrz z 15. stol. byla začátkem 17. stol. přestavěna. Půdorys budov dostal tvar podkovy, přibylo patro s vysokými dřevěnými štíty. Eichendorffové zámek přeměnili v klasicistním slohu na pohodlné panské sídlo, zámecký park nechali upravit v anglickém stylu.V r. 1917 požár zničil pravé severní křídlo, v letech 1952-1954 musela být stržena i střední část - hrozilo její zřícení. Ze zámku zbyla jen levá jižní část. Toto torzo ztratilo architektonickou cenu, budova není chráněnou památkou. Dnes je zde umístěna obecní knihovna a obecní byt.

Vytisknout E-mail