csarenfrdeelhuitkoplptruskes

Zveme Vás do turistického regionu
pojmenovaného podle řeky Odry

Nespoutaný tok řeky Odry proudí v četných meandrech údolní nivou, která svými rozlehlými lukami, lužními lesy, rybníky a tůněmi působí tak, že se zde zastavil čas.

Každý návštěvník regionu má tak neskutečný pohled na přírodní skvosty regionu Poodří.

Řeka Odra je průvodcem této čarovné krajiny, která potěší srdce skutečných milovníků přírody, dobrodružství, sportu a odpočinku.

Chráněná krajinná oblast Poodří, jako srdce regionu, je mokřad evropského významu chráněný Ramsarskou úmluvou.

Místně region náleží k oblasti Novojičínska, které je nazýváno kulturní pokladnicí Severní Moravy.

Charakteristickým a krajinářsky významným prvkem Poodří jsou rybníky, o nichž jsou dochovány zmínky již z 15. století.

Malebnost krajiny dotvářejí rozlehlé louky lemované hlavatými vrbami a prastarými duby, strouhy, tůně a jezera ve starých ramenech řeky Odry.

  • Novinky
  • Výstava panenek, medvídků a zvonků ovládla Sedlnice

Výstava panenek, medvídků a zvonků ovládla Sedlnice

Sběratelská výstava v Kulturním a informačním centru Sedlnic nabídla vskutku nevšední podívanou. Své nejlepší kousky v podobě panenek, zvonků a medvídků zde představily tři sběratelky

Úderem deváté hodiny sobotního dopoledne 9. ledna započala v prostorách Kulturního a informačního centra Sněženka v Sedlnicích výstava panenek, kterou doplnila sbírka medvídků a zvonků. V sále byly k vidění české i německé panenky, papírmaše panenky i jejich nemocnice. Kromě panenek zde mohli návštěvníci obdivovat také medvídky a zvonce, v provedení z kovu i keramiky. Uvedení výstavy se ale nedlo v poněkud jiném duchu. Minutou ticha a oblíbenou písní ucitili členové klubu důchodců i návštěvníci expozice památku Zdenky Hanzelkové, která zemřela začátkem ledna. "S myšlenkou uspořádat tuto výstavu přišla paní Hanzelková. Opustila nás velmi náhle a všechny to poznamenalo, protože to byla žena, která měla neskutečný elán a tolik plánů do budoucna, kolik nemá kdejaká dvacetiletá slečna," ocenil starosta obce Sedlnice František Jordánek. Rozpracovanou výstavu se v Sedlnicích podařilo dokončit a po dva dny měli návštěvníci možnost zhlédnout i sto let straé hračky. "Domlouvala se zde výstava sběratelů. Není to tedy jen o tom, že by to měly být panenky, ale sešlo se to tak," sdělila za kulturní centrum Lenka Šimurdová. Panenky i s nahlédnutím do jejich nemocnice, zde vystavovala sběratelka z Frýdku-Místku Pavla Dobíšková. "Panenky sbírám asi deset let a zaměřila jsem se na panenky České republiky. To znamená, že sbírám všechny panenky vyrobené u nás, od porcelánových až po další druhy," dodala Dobíšková. Její kolegyně, Renáta Holubová z Příbora, sbírá jen porcelánové panenky. "Tvořily první sbírku. Postupně jsem je přestala kupovat, ale poté jsem znovu začala, když jsem viděla, tolik krásných obličejů. Dám strašně moc na obličeje, a když se mi ta panenka líbí, tak je mi jedno, jestli je to miminko nebo jiná panenka," rozvedla Holubová. Její sbírky obsahují i takzvané šklebíky ze Španělska. "Spočítat se to moc nedá. Doma mám asi sto medvídků, ale panenek mám určitě víc, asi sto čtyřicet. Vystavuji zde panenku, která má hodnotu osm tisíc," uzavřela s tím, že se jedná o opravdu drahý koníček.
Zvonky na výstavu poskytla Blažena Konečná z Nových Sedlic, jež se však na sobotní otevření expozice kvůli sněhu nedostala.

Sedlnice prodloužila výstavu panenek o týden

Zájemci, kteří se chtěli přijít podívat na nevšední výstavu panenek, a s tím spojenou i výstavu sbírek zvonků a medvídků, nemusejí zoufat. Ačkoli ji chtěli pořadatelé uspořádat pouze o jednom víkendu, a to v tom uplynulém, nakonec ji prodloužili až do příští neděle.

Tagy: Sedlnice

Vytisknout

Tipy na výlety

Muzeum Mor. brat.
Muzeum Moravských bratří - Suchdol n. O.
Muzeum Albrechtičky
Muzeum - Albrechtičky
Expozice M. Kravařska Bartošovice
Expozice M. Kravařska - Bartošovice
Muzeum J.G. Mendela
Muzeum J.G. Mendela
Muzeum Skotnice
Muzeum Skotnice
Muzeum Suchdolu n.O.
Muzeum Suchdolu n.O.
Agroturistika U Haitlů
Agroturistika U Haitlů - Bernartice n.O.
Záchranná stanice
Záchranná stanice - Bartošovice
Trnávka
Trnávka
Naučná stezka Kotvice
Naučná stezka Kotvice
Zámecká naučná stezka
Zámecká naučná stezka - Bartošovice
stezka Odra - niva
stezka Odra - niva Jistebník
Hončova hůrka
Hončova hůrka - Skotnice
cyklotrasa Skotnice
cyklotrasa Skotnice
Jistebnická rybniční soustava
Jistebnická rybniční soustava
Barokní zámek Kunín
Barokní zámek Kunín
Bartošovický vodní mlýn
Bartošovický vodní mlýn
Rozhledna Bílov
Rozhledna - Bílov
Vodácká vyjížďka
Vodácká vyjížďka - Bartošovice
Motokáry Albrechtičky
Motokáry - Albrechtičky

Ubytování v regionu

zámek Kunín

zámek Kunín

zámek Bartošovice

zámek Bartošovice

Suchdol nad Odrou

Suchdol nad Odrou

Sedlnice

Sedlnice

Vražné-Hynčice

Vražné-Hynčice

Albrechtičky

Albrechtičky