csarenfrdeelhuitkoplptruskes

Otevírání Poodří a pooderské koštování VIII. ročník 2009

Zájemci měli možnost v 9.30, v 10.30, 11.30, 13.30 a ve 14.30 hodin navštívit Záchrannou stanici a centrum ekologické výchovy včetně výstavy "Lidé a příroda Poodří". S průvodcem mohli absolvovat Zámeckou naučnou stezku včetně naslouchání ptačímu zpěvu, projet se na raftech na rybníce nebo absolvovat cyklistickou vyjížďku z Jistebníka do Bartošovic.

Ve 12.00 hodin bylo započato vlastní koštování. Celkem bylo dodáno 9 vzorků hruškovice, 13 vzorků slivovice a 13 vzorků jabkovice. Členové degustační komise měli rovněž v letošním roce nelehkou práci, protože kvalita jednotlivých pálenek byla opět na vysoké úrovni.

Na zámku měli možnost návštěvníci shlédnout výstavu z činnosti Regionu Poodří a MAS Regionu Poodří, ukázky tvorby uměleckého řezbáře Františka Nedomlela z Bruntálu a kovářství studentů SSUŠ AVE ART Ostrav. Pernikářské výrobky prodávala firma paní Gilarové ze Skotnice, která je majitelkou označení "MORAVSKÉ KRAVAŘSKO regionální produkt®". V rámci "Otevírání" se prezentoval svatební salón "Marry Me" z Nového Jičína, vystoupila skupina BEATLES revival a také byl zpřístupněn vodní mlýn s výstavou fotografií na "šnůře".

V letošním roce se "Otevírání" zúčastnil exministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík s poslankyní PhDr. Kateřinou Jacques. Exministr zahájil realizaci projektu "Likvidace křídlatky v povodí řeky Odry a jejich přítoků", který je financován z Operačního programu Životního prostředí a je realizován ČSOP Salamandr se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm ve spolupráci se Správou CHKO Poodří.

Každý účastník této tradiční pooderské akce mohl ochutnat zdarma místní "turistický produkt", kterým je pooderská jadernička.

Také v letošním roce se "Otevírání" zúčastnila partnerské občanského sdružení "Podpolanie" v počtu 6 účastníků. Dva zástupci se opět aktivně zapojili do činnosti degustační komise. Hosté ze Slovenska se prezentovali na stánku s ochutnávkou sýrů a pálenky, kterou nabízeli v krojích.

 

Vytisknout