Globální strategický cíl regionu, jeho vize, je formulován takto:
Zvýšení ekonomické prosperity a prestiže regionu využitím skrytého potenciálu a zvýšení životní úrovně obyvatel při současném akceptování specifik, unikátních hodnot území, prosazení nové identity a zlepšení soudržnosti regionu.
Základní strategické cíle mikroregionu jsou v projektu rozděleny do tří skupin:
Projekt regionu Poodří, jako vstupní základní materiál, byl po řadě diskusí dále rozpracován do podoby konkrétních projektů. Na šest projektů byla podána žádost o dotaci z Programu obnovy venkova v roce 2000. Samy obce nejsou schopny tyto nové aktivity financovat ze svých rozpočtů v plném rozsahu. Nezbytná je spoluúčast a podpora státu, zejména v takových lokalitách severní Moravy, jakou je oblast působení venkovského REGIONU POODŘÍ.
Cílem projektu je vytvořit nabídku a komplexní servis služeb pro obce, spolky, instituce, podnikatele a další subjekty, vyvíjecí aktivity ve venkovském prostoru Regionu Poodří a Moravskoslezského kraje.
Ve venkovských oblastech se citelně projevuje absence informací a poradenství, schází existence inkubátoru pro nové podnikatele. Specifické podmínky života na venkově vyžadují aplikovat neobvyklé způsoby technické pomoci ve venkovském prostoru. S ohledem na znalost místních podmínek a v rámci místního partnerství ŠOV lépe zná potřeby obcí, NNO, podnikatelů, apod. a může nabídnout poradenství dle potřeb. V širší nabídce školy je metodická pomoc při přípravě a realizací projektů. ŠOV úzce spolupracuje na aktivitách ve venkovském prostoru v rámci školení a pořádání seminářů s partnery, mezi které patří město Studénka, SCHKO Poodří Studénka, ČSOP Studénka, SEPŠ,s.r.o. Studénka a další. Výstupem projektu dle potřeb bylo uspořádání 4 seminářů a jeden třídenní zájezd s tématickým zaměřením.
Cílem programu je formou dotace podpořit obnovu a rozvoj venkovských obcí. Program předpokládá participaci obyvatel venkova, občanských spolků a sdružení při obnově jejich obce v souladu s místními tradicemi.
Cílem projektu je zabezpečit činnost Regionu Poodří, svazku 21 obcí zájmového území řeky Odry a jeho blízkého okolí, který svým zaměřením řeší rozvoj aktivit ve venkovském prostoru ve vztahu k rozvoji turistického a cestovního ruchu, především obnovou přírodního a kulturního dědictví regionu. Aktivity Regionu Poodří vycházejí ze zpracované Strategie rozvoje venkovského Regionu Poodří, která byla zpracována v roce 1999 a aktualizována v roce 2002. Výstupů rozvojové Strategie lze dosáhnout aktivní činností svazku ve všech oblastech působení. Vytvořením pozice manažera svazku se daří aktivity a cíle průběžně plnit.
Činnost manažera je rovněž zaměřena na možnosti získání dotací v rámci strukturálních fondů EU. Cíle projektu - činnost manažera, provoz kanceláře Regionu Poodří, náklady na materiál, náklady na propagaci a prezentaci, organizaci a pořádání.
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2000:
Žádosti o finanční podporu na realizací těchto projektů byly podány na Ministerstvo místního rozvoje ČR prostřednictvím OkÚ Nový Jičín v termínu k datu 15. února 2000.
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2001:
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2002:
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2003:
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2004:
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2005:
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2006:
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2007:
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2008:
Podané žádosti projektů na dotace z POV v roce 2009: